Lyžiarsky oddiel Lúčky

Lyžiarsky oddiel Lúčky je športovým klubom s dlhoročnou tradíciou. Bol založený v roku 1968 pod názvom Lyžiarsky oddiel MNV Slovan Čavoj. Jeho zakladateľmi sú Klement Belák a Pavol Juríček.  K prvým členom oddielu patria Jozef Krištof, Milan Juríček a Ján Juríček.
Na jeseň v roku 1975 začala výstavba lyžiarskeho vleku v obci. Uskutočnili sa prvé terénne úpravy a začali sa práce na konštrukcii samotného lyžiarskeho vleku. Vlek bol dokončený a spustený do prevádzky v roku 1977. Pri vleku bola postavená chata a v roku 1982 bola ukončená výstavba umelého osvetlenia lyžiarskej dráhy.

V roku 1968 sa uskutočnil 1. ročník bežeckých pretekov „Memoriál Ondreja Cibulku."
3. februára 1980 lyžiarsky oddiel usporiadal zjazd v obrovskom slalome. V tomto športe to bolo prvé organizované podujatie, ktorého sa každoročne zúčastňovali nielen členovia nášho lyžiarskeho oddielu, ale i iných oddielov z okresu, napr. ENO Nováky, Juventus Nováky, Kamenec, TJ Pravenec a iné.

Členovia lyžiarskeho oddielu v spolupráci so Základnou školou v Čavoji každoročne organizovali lyžiarsky výcvik pre žiakov základnej školy a pre svojich členov a priaznivcov lyžovania autobusový zájazd do Tatier (Chopok-Jasná), zimný výstup na Maguru (1149 m.n.m.) a spoločný prechod na bežkách z lyžiarskej chaty do Čičmian a späť.
Členovia LO Lúčky sa zúčastňovali rôznych súťaží v rámci okresu, kde dosahovali výborné výsledky. V letnom období vedenie lyžiarskeho oddielu organizujovalo pre svojich členov zaujímavé akcie, napr. výstup na Roháče, výstup na Čierny vrch, výstup na Vapeč, výlety do prírody po Slovensku (Trenčianske Teplice, Oravská priehrada, Vranov nad Topľou a iné).
Organizovali sa brigády nielen v areáli lyžiarskeho vleku, ale aj pri rekonštrukcii chaty. V roku 1997 bol v chate vybudovaný vodovod a v zadnej časti chaty bola položená dlažba a zrenovovaná vrchná časť krbu.
V roku 1995 sa lyžiarsky oddiel včlenil do Klubu turistov Svrčník Čavoj, ktorého predsedom bol v tom období Jozef Vlček. V roku ??? sa lyžiarsky oddiel opäť osamostatnil.

Súčasnosť
V súčasnej dobe základným cieľom oddielu je, aby sa športovaniu, zlepšeniu telesnej zdatnosti a oživeniu lyžovania v Čavoji venovali všetci, ktorí majú o tento druh športu záujem a taktiež dať svojim členom príležitosť aktívne a zmysluplne tráviť voľný čas.
Naďalej sa uskutočňujú tradičné preteky v zjazdovom lyžovaní – obrovský slalom.  V súčasnosti sa ho zúčastňujú nielen členovia nášho lyžiarskeho oddielu, ale i občania obce a majitelia rekreačných chát a chalúp v obci.

Lyžiarsky oddiel sa podieľa na skrášľovaní životného prostredia obce viacerými brigádami, a každoročne sa uskutočňujú brigády v areáli lyžiarskeho vleku – na zlepšenie bezpečnosti jeho prevádzkovania, ako aj brigády na lyžiarskej chate.